Tasarruf Modu ile cihazının ekran parlaklığını optimum seviyeye düşürüp, daha az enerji harcar ve böylece enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bu alandan açıp kapatabilirsiniz.
Tasarruf Modu
Memnuniyet Anketi
Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu için neler yapabilirsiniz?

Kapı ve pencerelerdeki aralıklar kapatılarak ısı ve serinlik kaybı önlenmelidir.

Evdeki tüm ampuller düşük enerjili ampullerle değiştirilmeli, LED veya floresan aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir.

Az kirli veya az miktardaki çamaşırlar ekonomik programda yıkanmalıdır.

İhtiyaçtan fazla su ısıtılmamalıdır. Böylece enerji tüketimi azaltılabilir.

Ütünün termostatı kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlanmalı ve ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütü fişten çekilmedir.

Televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazlar bekleme konumunda da elektrik tükettiği için tamamen kapatılmalıdır.

Kullanılan tencere ve tavanın çapı, elektrikli ocağın çapından daha büyük olmalıdır. Böylece ısı kaybı engellenebilir.

Evdeki lambalar odaların köşelerine yerleştirilmelidir. Böylece ışık köşe duvarlardan yansıyıp daha çok yayılabilir.

Fırının kapağı sık sık açılıp kapatılmamalı veya uzun süre açık bırakılmamalı. Kapak her açıldığında içerideki ısı 10ºC azalır.

Bunu dengelemek için fırın fazladan enerji harcar.

Sıvıların ağızları kapatılarak, yiyecekler de saklama kabında buzdolabına konulmalı.

Ağzı kapatılmamış sıvılar ve korunmamış yemekler saldıkları nem nedeniyle buzdolabının fazla enerji harcamasına neden olur.

Saçlar havlu ile iyice kurutulduktan sonra saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50°C olduğu için bulaşık makineleri bu sıcaklıkta kullanılmalıdır.

Elektronik sayaç kullanıcısı iseniz ve elektrik kullanımınız serbest tüketici limitinin altında ise tek zamanlı ya da çok zamanlı kullanımı tercih edebilirsiniz. Tek zamanlı / çok zamanlı kullanım ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Elektrik sayacınız tek zamanlı ise enerji tüketiminiz tek birim fiyat üzerinden, çok zamanlı ise gündüz, puant ve gece olmak üzere 3 zaman dilimine göre farklı birim fiyatlar üzerinden hesaplanmaktadır. 3 zaman dilimi ile ilgili detayları ‘Fatura Okuma Rehberi’mizde bulabilirsiniz.

23:00 - 07:00 saatleri arasındaki elektrik kullanımınız gün içindeki diğer saatlere göre daha yüksek ise, çok zamanlı kullanımı seçerek tek zamanlı kullanıma göre faturanızda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Günlük kullanım alışkanlıklarınıza göre; tek zamanlı ya da çok zamanlı kullanımı seçebilir, dilediğiniz zaman Müşteri Hizmetleri Merkezimize başvurarak ya da Online Hizmet Merkezimize giriş yaparak değişiklik yapabilirsiniz. Size en yakın Müşteri Hizmetleri Merkezimize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Elektrik faturanızda tasarruf etmenin en kolay yolu; hangi zamanlarda elektrik ihtiyacınızın olduğunu belirlemek, bu doğrultuda uygun kullanımı seçmek ve israfı önleyecek yöntemleri hayata geçirmektir. Bu doğrultuda Enerjisa olarak sizlere en doğru tasarruf önerilerini sunmaya gayret ediyoruz.